Wystawa w MDK oraz spotkanie z ks. Bonieckim

W dniu 10 maja w MDK przy ul. Łazienkowskiej 7 miała miejsce wystawa „Inne drogi do niepodległości” o przytułku św. Franciszka Salezego na Powiślu.
W wystawie uczestniczyli przedstawiciele MDK, uczniowie ze szkół dzielnicy Śródmieście, nauczyciele. Klasę II E reprezentowali – Damian B., Łukasz K., Wołodymyr I. i Kuba P. Gościem honorowym wernisażu był ksiądz Adam Boniecki – katolik, prezbiter, generał zakonu Marianów, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, erudyta, filozof, autor książek, wyjątkowa osobowość.
Na wystawie prezentowano historię Przytułku, zdjęcia fundatorów, ludzi związanych z nim i z Warszawą, także film o historii najnowszej tej instytucji dobroczynnej. Najbardziej interesującym eksponatem wystawy była makieta Przytułku w skali 1:50 wykonana przez naszych uczniów klasy II E TBiA na zajęciach pracowni dokumentacji technicznej.
Łukasz K. opowiedział o tworzeniu makiety – wszystkich wzlotach i upadkach, które były ich (II E) udziałem, zapale i znużeniu tworzenia, wytrwałości której się nauczyli podczas pracy; odpowiadał na pytania, zrobił fenomenalne wrażenie elokwencją i szczerością wypowiedzi, zaangażowaniem, kulturą zachowania , dostał gromkie brawa od publiczności i gratulacje od kolegów z klasy. Byliśmy z niego i z siebie dumni, docenieni – to fantastyczne uczucie.
Po wystawie miało miejsce spotkanie z ks. Adamem Bonieckim. Tematem przewodnim było na pozór przewrotne pytanie „Czy warto pomagać?” Ksiądz Boniecki, we właściwy sobie, ironiczny, dwuznaczny, zmuszający do myślenia sposób  opowiadał między innymi o świętych polskich – bracie Albercie Chmielowskim, kardynale Karolu Wojtyle, siostrze Helenie Chrzanowskiej  – czy w światowym, ziemskim wymiarze „opłaciło” im się pomaganie biednym bezdomnym, opuszczonym. Wyszło, że nie. Po co więc to robili? Bo nie dla sławy, pieniędzy, zaszczytów. Dyskusja dotknęła najważniejszego zagadnienia dla młodych i starszych – jak żyć?, co ważne jest w życiu?, jak nie zmarnować życia? W dyskusji czynnie uczestniczyli nasi uczniowie – ksiądz Adam ma zwyczaj podchodzenia bardzo blisko do swojego interlokutora i patrzenia mu w oczy, przez co rozmowa staje się prawie prywatna.
Bardzo miłym dla nas zakończeniem spotkania była osobista rozmowa z księdzem Bonieckim – zapewnienie, że zrozumieliśmy, co chciał nam przekazać, złożenie podziękowania za spotkanie i uściśnięcie mu ręki.

prof. Krystyna Kowalewska

• mdk_01.jpg