Wycieczka przedmiotowa do Pałacu Przebendowskich

W dniu 13 grudnia 2018 roku klasa 2G miała okazję odbycia wycieczki przedmiotowej do Pałacu Przebendowskich przy al. Solidarności w Warszawie. Była to druga wizyta uczniów związana z cyklem poznawania kolejnych etapów kompleksowego remontu i renowacji elementów konserwatorskich,
Przebudowa oraz nadanie nowoczesnych funkcji zabytkowemu Pałacowi Przebendowskich/Radziwiłłów (siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Warszawie) ma na celu wprowadzenie do obiektu atrakcyjnej oferty kulturalno-edukacyjnej skierowanej do dużych grup odbiorców, w tym osób niepełnosprawnych.
Wykonany w ramach inwestycji remont elewacji z przywróceniem kolorystyki ustalonej na podstawie badań stratygraficznych, wymiana instalacji oraz generalny remont dachu poprawiły ogólny stan zachowania budynku. Poza tym, że w wyniku zaplanowanych prac wewnętrznych pałac lepiej wygląda, poprawiła się znacznie jego funkcjonalność oraz zwiększyła powierzchnia przeznaczona na działalność kulturalną, edukacyjną i wystawienniczą.
 Dzięki nowej aranżacji wnętrza muzeum zyskało dodatkowe sale wystawowe oraz przestronny, bardziej funkcjonalny komunikacyjnie hol. Dużym przedsięwzięciem budowlanym stało się pogłębienie piwnic. To także pozwoliło zwiększyć powierzchnię użytkową – i przeznaczyć ją na nowocześnie wyposażoną salę multimedialną. W ramach inwestycji wykonano prace w zakresie zagospodarowania terenu wokół pałacu i nadania mu estetyki i funkcji turystycznych (ławki, wygodne dojścia).
Uczniowie przyjrzeli się z bliska pracom konserwatorskim, udało im się zapoznać ze specyfiką zawodu renowatora zabytków, porozmawiali z wykonawcami i ocenili efekt końcowy przedsięwzięcia.

prof. Renata Jeziorowska