Wycieczka na inwestycję budowlaną firmy FURMANEK

We wtorek klasa II G poznała niezwykłych mistrzów prac renowacyjno-konserwatorskich z firmy FURMANEK RENEWAL, która podjęła się konserwatorskiego remontu Muzeum Niepodległości w Warszawie, dawnego pałacu Przebendowskich. Dzięki uprzejmości pracowników między innymi p. Mirosława Mirosławskiego przyszli projektanci wnętrz mogli zobaczyć pełen zakres robót wewnątrz budynku, od piwnic, aż po strych. Firma FURMANEK to jedna z niewielu działających w Warszawie grupa fachowców zajmujących się renowacją zabytków. Pałac jest obiektem z czasów późnego Baroku, wielokrotnie niszczony i wielokrotnie odbudowywany.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć odremontowany fragment holu z klasycystyczną klatką schodową, pomieszczenia piwnic z odkrytymi murami kamienno - ceglanymi, salę balową z bogatymi ornamentami gipsowo - wapiennymi i konstrukcję kopuły drewnianej z odkrytymi krążynami. Poznali proces odkopania, osuszenia, odgrzybienia i wykonania nowych podłóg w piwnicy oraz stropów w odnowionych pomieszczeniach. Pałac jest nie tylko rekonstruowany, ale też modernizowany. Dodatkowo dobudowano wewnętrzną klatkę schodową. Ściany wewnętrzne zostaną częściowo otynkowane, częściowo zostaną pokryte środkiem impregnującym powierzchnię w celu udostępnienia zwiedzającym.
 Wykonawcy to pasjonaci swojej pracy, bardzo chętnie opowiadający o wszystkich jej problemach i sukcesach. Uczniowie zostali zaskoczeni opowieścią o problemie, jakim są kleszcze, których żywotność nie zna granic. Pracownicy firmy nawiązali bardzo dobry kontakt z uczniami, zapraszali słuchaczy do siebie na praktyki zawodowe.
Dziękujemy naszym przewodnikom, którzy naprawdę wkładają serca w kamień.
Mam nadzieję, że nawiążemy ciekawą współpracę.

prof. Renata Jeziorowska, prof. Dariusz Jenderko

• Furmanek_01.jpg