Wycieczka na inwestycję budowlaną firmy ERBUD S.A.

11 grudnia 2017 roku  uczniowie klas III technikum budownictwa i architektury wyjechali  na jedną z  inwestycji budowlanych wykonywaną kompleksową  przez firmę Erbud -  Parku Handlowego Vis à Vis przy skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Pałacowej w Warszawie Wilanów. Prace budowlane ruszyły  w pierwszych dniach września br.
Uczniowie zapoznali się projektem  wykonawczym inwestycji  - jest to budynek dwu poziomowy o konstrukcji prefabrykowanej żelbetowej.  Street Mall „Vis à Vis” zajmie powierzchnię 4,3 tys. mkw., na której znajdzie się od 22 do 25 lokali handlowo-usługowych. Obiekt będzie się wyróżniać przyjazną architekturą i strefą rekreacyjną na świeżym powietrzu. Wejścia do lokali dostępne będą  bezpośrednio z ulicy i parkingu, a powierzchnie wspólne zostaną ograniczone do minimum. Przed obiektem stanie szeroki parking ze 104 miejscami postojowymi oraz stojaki na rowery.  Pan kierownik kontraktu Maciej Śliwa opowiedział również jak zaplanować prace budowlane w okresie zimowym. Pokazał uczniom w jaki sposób opracował harmonogram robót budowlanych i na co należy zwrócić uwagę w okresie niskich temperatur. Drugim dokumentem od którego tak naprawdę należy rozpocząć proces wykonawczy obiektu budowlanego to plan zagospodarowania budowy. Ze względu na kategorie gruntu a są to gliny i piaski, drogi dojazdowe pod  ciężki sprzęt budowlany należało utwardzić i ułożyć płyty betonowe.   Następnie uczniowie udali się na teren budowy gdzie mogli zobaczyć to co było naniesione na   rysunku zagospodarowania terenu budowy, czyli ogrodzenie bramy wjazdowe i wyjazdowe, drogi , budynki administracyjne i socjalne,  media niezbędne do prowadzenia budowy takie jak prąd, woda,  roboty ziemne : m.in. prace koparki przy wykonywaniu wykopów pod stopy fundamentowe, zagęszczenie gruntu zagęszczarką, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pod stopy, montaż słupów prefabrykowanych osadzanych w stopach fundamentowych.   Pan kierownik opowiedział  również o instalacjach które należy rozpocząć  już na etapie robot ziemnych. Należało tak zaplanować  harmonogram robót  uwzględniając wszystkie branże budowlane.
Wyjazd na budowę w okresie zimowym  pokazał uczniom  iż proces budowy nie kończy się w okresie jesiennym  ale trwa cały rok i trzeba sobie radzić na budowie w każdych warunkach, podejmując właściwe decyzje dotyczące bhp i planu bioz.

prof. E. Lis

• grudzien_erbud_01.jpg