Spotkanie z Panem Jackiem Gmochem

W tym roku nasze Technikum obchodzi wyjątkową rocznicę stulecia swojego istnienia. Chociaż centralne uroczystości z tym związane przewidziane są na październik, już teraz temat rocznicy jest żywy w szkole. Owocem tego było spotkanie młodzieży z Panem Jackiem Gmochem, które odbyło się w piątek 23 lutego 2018.
Nasz gość  znany jest najbardziej kibicom piłkarskim i sportowym. W przeszłości był on bowiem  bardzo dobrym piłkarzem, trenerem i działaczem sportowym. Jako piłkarz występował w Zniczu Pruszków (1953 – 1958), a następnie w stołecznej Legii (1958 – 1969), z którą dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1964 i 1966) oraz zdobył Mistrzostwo Polski w 1969. W reprezentacji Polski wystąpił 29 razy (1962 – 1968). Jego sportową karierę zakończyła ciężka kontuzja.
Karierę trenerską Pan J. Gmoch rozpoczynał jako asystent w Legii Warszawa oraz w reprezentacji Polski (m.in III miejsce na MŚ w Niemczech – 1974). W latach 1976 – 1978 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą awansował do finałów Mistrzostw Świata w Argentynie w 1978, gdzie zajął 5 miejsce. Dalszy przebieg kariery trenerskiej to pasmo jego sukcesów jakie odnosił z klubami greckimi i cypryjskimi. Warto tylko powiedzieć, że w 1985 roku z Panathinaikosem Ateny osiągnął półfinał Pucharu Europy! (dzisiejsza Liga Mistrzów). Za zasługi dla greckiego futbolu nadano mu w specjalnym, honorowym trybie obywatelstwo Grecji.
Po zakończeniu kariery trenerskiej był działaczem sportowym – do 2002 MKS Pruszków, następnie Legia Warszawa SSA – do 18 marca 2009. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 24 marca 2005 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej  „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-greckiej współpracy”.
Od kilku lat pracuje jako komentator sportowy.
Wszystkie powyższe fakty kariery zawodowej p. Jacka Gmocha są znane obserwatorom życia sportowego w kraju. Nasi uczniowie, zwłaszcza chłopcy  bez trudu rozpoznali twarz ze szklanego ekranu. Niewielu jednak miało świadomość, że podziwiając w telewizji analizy taktyczne Pana  Gmocha, czerpią z wiedzy absolwenta naszej szkoły! Ukończył on bowiem Technikum Budowlane na Górnośląskiej w roku 1957! Zanim został trenerem ukończył Politechnikę Warszawską jako magister inżynier komunikacji ze specjalizacją budowy dróg i mostów. Wiele lat potrafił łączyć pracę naukową na Politechnice z trenerską pasją.
Na piątkowym spotkaniu nie skupiał jednak uwagi na swoich dokonaniach. Opowiadał o tym jaka była szkoła za jego czasów. Mówił o trudach z jakimi wszyscy wówczas się borykali. Mówił też o marzeniach, które jeśli tylko człowiek ma, potrafi te wszystkie trudy pokonać. I to był przekaz który miał dla naszej młodzieży.
Mówił to wszystko z pasją i wzruszeniem. Na koniec uczniowie dziękowali za spotkanie, ale i on sam wyraził wdzięczność za zaproszenie do szkoły. Bo choć tak wiele w swoim życiu przeżył, pamięta gdzie zaczęła się jego zawodowa droga.

Dziękujemy.

prof. Wiesław Golonka