Quiz w bibliotece

W środę 21 lutego 2018 r. obchodziliśmy w ZS nr 23 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto upamiętnia śmierć 5 studentów z Uniwersytetu Dhace w Bangladeszu. Domagali się oni nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Zginęli podczas demonstracji w 1952 r.  Ten dzień ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.
Wszyscy, którzy odwiedzili tego dnia bibliotekę szkolną, mogli zapoznać się z najpopularniejszymi polskimi błędami językowymi oraz mieli możliwość wzięcia udziału w quizie nt. „Gwara młodzieżowa lat 70. Rozpoznajesz te słowa?”. Młodzież próbowała swych sił w zabawie, jednak nie było osoby, która rozwiązałaby test bezbłędnie. Okazuje się, że słowa tj. wiosło, trepy lub bilet kojarzą się dzisiejszej młodzieży zupełnie z czymś innym, niż tej z lat 70. Oczywiście przyczyną jest fakt upływu lat i zmiana realiów życia w Polsce.

Najmniej błędów, bo tylko 2 popełniły osoby:

• Natalia Kozłowska (kl. 1E)
  • Anna Trocińska (kl. 2 Kl)
  • Michalina Dutka (kl. 2 Kl)

Uczniowie, którzy zrobili po 3 błędy, to:

• Michał Delewski (kl. 1E)
  • Jakub Szczepański (kl. 2A)
  • Stanisław Zaczyński (kl. 2A)
  • Bartłomiej Kret (kl. 2 G)
  • Kacper Karwacki (kl. 2 Kl)

Wyżej wymienione osoby prosimy o zgłoszenie się do biblioteki po słodkie upominki.
Warto przychodzić do biblioteki i znać język polski. :)

p. Grażyna Grzegorczyk

• bibl_01.jpg